Kalendarz imprez 21

Rosyjska załoga wygrywa 49er Grand Prix Gdynia 2016

niedziela, 24 lipca 2016

Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły w niedzielę dokończyć wyścigów eliminacyjnych, nie rozegrano też wyścigu medalowego. W związku z tym obowiązują wyniki z dnia poprzedniego. W szóstej edycji regat na wodach Zatoki Gdańskiej wystartowało 9 załóg. Gdynia zafundowała wszystkim zawodnikom niezłą huśtawkę pogodową. W piątek warunki wiatrowe były dobre, lecz zabrakło słońca, w sobotę wiatr był już mniejszy, jednak udało się rozegrać wszystkie z zaplanowanych wyścigów, a w niedzielę powietrze praktycznie stało.

Po pierwszym dniu klasyfikacja była bardzo wyrównana. Trzy załogi, Tymoteusz Bendyk i  Jacek Nowak,  Przemek Filipowicz i Konrad Lipski oraz Artem Basalkin i Ilya Haneu, uzyskały taką samą liczbę punktów. Rywalizacja była bardzo zacięta. Jednak liderem tego dnia została załoga POL 52 Tymoteusz Bendyk i Jacek Nowak, ponieważ o zwycięstwie zdecydowała wygrana ostatniego wyścigu. Ta trójka w zasadzie z wyścigu na wyścig tylko zamieniała się miejscami na podium.

Drugiego dnia, w sobotę, wiatr był już słabszy. Zawodnicy musieli koncentrować się na perfekcyjnym prowadzeniu łódki, taktyce i przewidywaniu zmian wiatru. Tego dnia od samego początku najlepiej prezentowała się rosyjska załoga - Artem Basalkin i Ilya Haneu. Doszło jednak do przetasowania. Słabszą formę  zaprezentowali Jacek Nowak i Tymoteusz Bendyk, tylko jeden z biegów ukończyli w czołówce i ostatecznie uplasował się na trzecim stopniu podium. Z kolei załoga Przemka Filipowicza nie zawiodła, dwukrotnie przecięła linię mety jako pierwsza. Tuż za nimi, na czwartym miejscu zameldował się Piotr Szlachcic i Łukasz Włoch.

W niedzielę zarówno zawodnicy 49er jak i Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej przez cały dzień byli w pełnej dyspozycji  i czekali na wiatr. Z powodu niewystarczających warunków pogodowych niestety nie udało się przeprowadzić wyścigów, dlatego też obowiązują wyniki z dnia poprzedniego.

- Jest to bardzo widowiskowa impreza, ponieważ 49er’y to łódki bardzo szybkie i wymagają sporych umiejętności od zawodników. Poza tym Gdynia jest o tyle atrakcyjna, że wyścigi można z bulwaru oraz plaży, a w sezonie letnim jest to dodatkowa atrakcja zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Takie imprezy naprawdę warto wspierać – podkreślił Paweł Brutel, radny miasta Gdyni.

 

Wyniki 49er Grand Prix 2016 / klasyfikacja generalna:
1. RUS 178, Artem Basalkin / Ilya Haneu (49er Lotto) - 15 pkt
2. POL 107, Przemek Filipowicz /  Grzegorz Goździk (49er C.H. Klif) - 16 pkt
3. POL 52, Tymoteusz Bendyk / Jacek Nowak - 27 pkt
4. POL 196, Piotr Szlachcic / Łukasz Włoch (49er Gdynia) – 31 pkt
5. POL 5, Jan Marciniak / Kamil Kozioł – 40 pkt
6. POL 258, Madeleine Zielińska, Nadia Zielińska – 54 pkt
7. POL 2, Wojciech Stolarczyk / Damian Knorps – 60 pkt
8. POL 165, Sebastian Zarzeczański / Krystian Moszczyński – 84 pkt
9. POL 7, Maciej Górecki / Łukasz Nurkowski – 86 pkt

biznes liga żeglarska Yachting Clinic Yacht Club Sopot